Koruyucu Aile Buluştayı

İzmir Koruyucu Aile Derneği İlk buluştayını Alsancak’ta bulunan dernek ofisinde gerçekleştirdi.
25 Mart Cumartesi günü İZKAD yönetim kurulu ve gönüllüleri tarafından organize edilen buluştaya, çocuk gönüllüleri, Koruyucu Aileler, Koruyucu Aile Adayları, Korucu Aile olmayı düşünenler katıldı.

Yönetim kurulu üyelerinin kendilerini tanıtmasıyla başlayan toplantı, İZKAD Yönetim Kurulu Başkanı Gülsün Erdinç’in sunumuyla devam etti.
Erdinç; Öncelikle bugün burada bizlerle olduğunuz için herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum.Diyerek söze başladı.
“Bizler neden bir araya geldik ?
Çocukluğun çok önemli bir süreç olduğuna inanan, bu özel süreçte onların yanlarında olmayı, yaşam yolunda onlarla yürümeyi değerli bulan bir grup Koruyucu Aile bir araya gelerek İZKAD’ı oluşturduk.

İzmir Koruyucu Aile Derneği, 22 Ağustos tarihinde Koruyucu Aileler ve çocuk gönüllülerinin birlikteliği ile kuruldu. Kurucu üyelerimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.
Kuruluşumuzun ardından sosyal medya hesaplarımızın oluşturulması yaptığımız ilk işlerden biri oldu.  Koruyucu Aileliğin yurt dışı uygulamalarını görmek, bilgi ve deneyim paylaşımı oluşturmak üzere Denizli Koruyucu Aile Derneği tarafından yürütülen projeye katılarak Litvanya’ ya gittim.

2 Ekim’de ” Seygiyle yürünen yolda yokuşlar görünmez olur” sloganıyla bir araya geldiğimiz kahvaltı, yapabileceklerimiz hakkındaki umutlarımızı çoğalttı.

Alanımızla ilgili konferans, çalıştay ve sempozyumların bizleri geliştireceğine, çalışmalarımıza ivme katacağı inancıyla;
Ben ve Naciye Güven  Ankara’da yapılan üç gün süren II. Uluslararası Çocuk Hakları Konferansına katıldık.
Şefika Yıldız ve Naciye Güven yine Ankara’da gerçekleşen KOREV ve ASBP tarafından düzenlenen Koruyucu Aile Çalıştayına katıldılar.

Şu anda içinde bulunduğumuz Dernek Ofisimiz kiralanarak, düzenlendi. Gerek sponsorlarımıza gerekse imece usulü ile eksiklerimizi tamamlayan arkadaşlarımıza bu noktada bir kez daha teşekkür ederiz.

Çocuk dostu üyemiz Burcu Devamlı’nın katkılarıyla Yeni yıl kermesine katıldık. Kermeste takvimlerimiz, el yapımı çantalarımız, “Sevginizi Ertelemeyin” diyen bilekliklerimiz ve Beril Hanım’ın enfes aşuresi ile kendimizi tanıttık.

Naciye Güven ile birlkte bu kez Denizli de düzenlenen Koruyucu Aile Çalıştayında duygu ve deneyimlerimizi paylaştık.

Koruyu Aile Hizmet modelinin tanıtılması ve farkındalığın arttırılması adına Benim ve Tülay Kozalı arkadaşlarımızın koruyucu ailelik serüvenleri Habertürk gazetesinde değişik tarihlerde tam sayfa anlatıldı.

Olağan Genel kurulumuzu yaparak şu anki yönetim kurulumuzu oluşturduk.
Yeni yönetim kurulumuz nezaket ziyaretleri çerçevesinde Koruyucu Aile Müdürü Hasan Özdemir ve ASBP İl Müdürümüz Nesim Tanlağ’ı ziyaret etti.

Sosyal Hizmet Uzmanlarımızla yaptığımız kahvaltı güzel bir işbirliğinin kapısını açtı bizlere.

Başkanımız Gülsün Erdinç’in değerli dostluğuyla kapılarını bizlere açan psikriyatır uzmanı gönüllülerimiz, şu anda gereksinim duyan 7 çocuğumuzun gelişimlerini gönüllü olarak takip ediyorlar.

Hukukçu üyemiz Oğuz Dönmez’in katkılarıyla İzmir Barosu Çocuk Hakları birimine yaptığımız ziyaret güzel bir işbirliğini daha yaşattı bizlere. Kendimizi Baronun yayınladığı bültende  kendi dilimizle anlatma fırsatı bulduk. Mayısın ilk haftasında yapılacak olan “Çocuk Hakları Bağlamında Koruyucu Ailelik” konulu panelde tüm çocuk gönüllülerini aramızda görmek bizleri çok mutlu edecek.

Ülke genelinde var olan Koruyucu Aile Dernekleriyle ortak olarak Şemsiye Hareketine katıldık. Görünürlüğü ve farkındalığı arttırma çabası olan bu çalışmada özellikle Sevilay Ayva arkadaşımıza çok teşekkür ediyoruz.

Daha fazla çocuğa ve gönüllüye ulaşma sizlerin derneğimizi sahiplenmesine ve katkı koymasına bağlıdır.

Gelin sevgi bağıyla oluşturduğumuz bu yapı, ilimizi çocukların çocukluklarını yaşayabildiği bir kent haline dönüştürebilsin,
Gelin sevgi bağıyla yürüdüğümüz bu özel yolculuğun yokuşlarını birliktr görünmez kılalım,
Gelin sevgi bağıyla oluşturduğumuz küçük aileleri büyük, çok büyük ailelere dönüştürelim. 
Katılımınız için ayrı ayrı herkese teşekkür ederim” dedi.

Koruyucu Anne Şefika Yıldız’ın duygu ve deneyimlerini paylaştığı koruyucu ailelik serüveni, katılımcılara duygusal anlar yaşatırken, çocuk dostu olan herkesin ya alanın içinde olarak, ya da çocuk gönüllüsü olarak bu hizmet modeline katkı koyması gerektiğini bir kez daha hissettirdi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s